Ana Sayfa


Sonbahar Logosu Ana Sayfaya Gidin Ekibimiz Forum Kuralları Arama
Geri Dön   Dostun Sayfasi > Serbest Bölge!

Serbest Bölge! Kategorize edemediğiniz her telden konuyu bu başlık altında tartışabilirsiniz.

Cevapla
 
LinkBack Konu Seçenekleri Bu Konuda Ara Modları Göster
Eski 29-01-2009, 02:36   #1
Dost
HAWIN_ZEL - ait Avatar
Üyelik Tarihi: Nov 2006
Bulunduğu Yer: kimse bilmez nereli oldugunu?
Mesajlar: 1,169
Tesekkür: 0
47 mesajina 86 kez tesekkür edildi
 HAWIN_ZEL isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)
Tanımlı Nazım yeniden Türk vatandaşı oluyor

Sözcü Cemil Çiçek: Aile isterse Nazım Hikmet'in mezarının Moskova'dan getirilmesi konusunda bizim için bir sakınca yok
siteadi.com - Nazım yeniden Türk vatandaşı oluyor

- 1951 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığından çıkartılan Nazım Hikmet'e vatandaşlık yolu açıldı. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Nazım Hikmet'in Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı'nın ortadan kaldırılması için yeni bir Bakanlar Kurulu kararının imzaya açıldığını açıkladı. Nazım'ın Moskova'daki mezarının Türkiye'ye getirilmesinde 'sakınca olmadığını' söyleyen Çiçek, bu konudaki kararı ise ailesinin vereceğini ifade etti.
Bakanlar Kurulu toplantısının ardandan açıklamalarda bulunan Çiçek, hükümetin sürpriz kararını şöyle dile getirdi:
"Bakanlar Kurulu'nda ele aldığımız bir başka konu Nazım Hikmet'in Türk vatandaşlığından çıkarılmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararının ortadan kaldırılmasıdır. Eski Ceza Kanunu'nun 141. ve 142. maddesine göre, 25. 7. 1951 tarihinde Türk vatandaşlığından çıkarılmış olan Nazım Hikmet'in tekrar Türk vatandaşlığına dönmesine imkan veren bir Bakanlar Kurulu kararı imzaya açılmış ve tamamlanmıştır. Böylece uzunca bir zamandan beri Türkiye'de tartışma konusu olan bu konu da ümit ediyoruz ki gündemden düşmüş olacaktır. Doğru bir iş yaptığımızı düşünüyoruz. Esasen Türk vatandaşlığından çıkarılmasını gerektirecek yasa maddeleri geçmiş dönemlerde ortadan kaldırılmıştır. Kaldı ki 2002 yılı bütün dünyada UNESCO tarafından Nazım Hikmet yılı ilan edilmiştir. Tüm dünya edebiyat çevrelerinden takdir gören, saygı duyulan bir isim olması hasebiyle artık anlamı kalmamış, hukuki dayanakları kalmamış bu kararın da ortadan kaldırılması gerekmekteydi. Dolayısıyla 1951 de alınmış olan bu karar Bakanlar Kurulu kararıyla ortadan kaldırılmış olmaktadır."

Mezarda söz ailenin
Çiçek, bir gazetecinin Nazım'ın mezarının Türkiye'ye nakli konusundaki sorusuna ise, "Mezar konusu zaman zaman tartışılıyor. Bunlara bir bakmak lazım; gelmesinde fayda var mıdır yok mudur? Ailesi ne der? Tek başına hükümetin verebileceği bir karar değil. Eğer faydalı olacaksa Türkiye'ye getirilmesinde bizim yönümüzden sakınca yoktur. Biz olaya olumlu bakarız." (Radikal)

bizim cevabımız devrimci demokrat işçi sınıfının komünist güçlerin cevabını direk sunuyoruz
Nazım'ın vatandaşlığa ihtiyacı yok!
(06.01.09) - İşçi sınıfının büyük şairi Nazım’ı hapishanelere atan, adını kitaplara almayarak hafızalardan silmeye çalışan, onu tekelci bankaların yayınlarına sığdırmaya çalışanlar aradan geçen onlarca yılın ardından Nazım’a “özgürlüğünü” vermeye heveslendiler!
İşçi sınıfının “mavi gözlü devi” Nazım Hikmet’in “Türk vatandaşlığı”na kabulü ve mezarının Türkiye’ye getirilmesi bugünlerde bir kez daha tartışma konusu oldu.
Nazım Hikmet’i, yaşadığı süre içinde “vatan hainliği” ile suçlayanlar, 25 Temmuz 1951 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla “Türk vatandaşlığından” çıkardıkları Nazım için “iade-i itibar” peşindeler. Alevi açılımı ve Kürt açılımı gibi sözde açılımlarla sahte demokratlık maskesi takan sermaye hükümetinin temsilcileri tam da yerel seçimler öncesinde bu maskeyi bir kez daha takmaya hazırlanıyorlar.
Sermaye hükümetinden Nazım’a iade-i itibar...
Şiirleri dünyanın dört bir yanında farklı dillere çevrilen ve dünyanın en büyük şairleri arasında sayılan Nazım Hikmet’in bu “saygınlığını” bugünlerde farkeden Bakanlar Kurulu, Nazım için seferber oldu.
Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Nazım Hikmet'in Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı'nın ortadan kaldırılması için yeni bir Bakanlar Kurulu kararının imzaya açıldığını açıkladı. Nazım'ın Moskova'daki mezarının Türkiye'ye getirilmesinde de “sakınca olmadığını” söyleyen Çiçek, bu konudaki kararı ise ailesinin vereceğini ifade etti, Nazım’ın ailesi istediği takdirde mezarının Moskova’dan getirilebileceğini belirtti.
“İşçi sınıfının vatanı yoktur!”
İşçi sınıfının şairini yıllardır “aşk şairi” olarak göstermek için çabalayanlar, onun sınıfsız ve sömürüsüz bir dünya özlemini yansıttığı şiirlerinin sınıfsal yanını her fırsatta sansürlemeye çalışanlar Nazım’a “itibarını” veremezler.
Devrimin ve sosyalizmin şairi Nazım Hikmet ürettikleriyle işçi ve emekçiler nezdinde sağladığı itibarını bir avuç asalağın atacağı imzaya bağlayacak bir şair değildir. Sınırsız ve sınıfsız bir dünya hedefiyle yürütülen mücadeleyi dizelerine aktaran Nazım tüm dünya halklarının emperyalizme ve zorbalığa karşı başkaldırısının sembolüdür. Nazım her şeyden önce geleceği yaratacak olan işçi sınıfının şairidir ve Marks'ın da dediği gibi işçi sınıfının vatanı yoktur!


KIZILBAYRAK
'SEVİNCİM UTANÇ DUYGUSUYLA KARIŞIYOR'


Dünya şairi olan Nazım Hikmet’in vatandaşlık haklarının iadesine ilişkin yaşanan gelişmeler beraberinde tartışma başlattı. Şairin vatandaşlık haklarının iadesinin AKP’nin demokrasi istismarı olduğuna dair çeşitli tepkiler yükselmeye başladı...Anadolu’nun büyük ozanı Nazım Hikmet’in 1951 yılında çıkarıldığı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına 58 yıl sonra geri alınmasının gündeme gelmesiyle tartışmalar da başladı.

1951 yılında bakanlar kurulu kararı ile vatandaşlıktan çıkarılan nazım hikmet"in vatandaşlık haklarının geri verilmesi için bakanlar kurulu bir kararname hazırlamıştı, kararname kimi kesimler tarafından olumlu bir gelişme ve demokrasi için ileri bir adım olarak görülmüş ve birçok yazar konuyla ilgili mutluluklarını dile getirmişti.

Dünya basınından BBC de durumu demokrasi ve Avrupa birliği yolunda olumlu bir gelişme olarak görmüş; "Türk şiirinde devrim yarattı" dediği, Nazım Hikmet’in vatandaşlığını iade etme kararını değerlendirirken “AB üyeliği için gerekli olan, görüş, dil ve köken farklılıklarının kabul edilmesi yönünde ileri bir adım” yorumunu yapmıştı.

Nazım Hikmet’in vatandaşlığa alınmasını sağlayacak kararnameye olumlu bakanların yanı sıra şüphe ile yaklaşanlar da var. Kararnameye ilk tepki Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nden geldi.DEMOKRASİ İSTİSMARCILIĞI

Dün nazım hikmet kültür merkezi yönetim kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada bu kararnamenin AKP"nin istismar araçlarından biri olduğuna değinildi. NHKM yönetim kurulu açıklamada""AKP hükümeti, son dönemde özür dilemeyi bir alışkanlık haline getirmiştir. Aynı işkencede öldürülen Engin Çeber’in ailesinden özür dilenmesi gibi, aynı Alevi yurttaşlarımızdan özür dilenmesi gibi, aynı Kürtçeye ilişkin yasal düzenlemeler yapılmayıp, TRT 6’nın açılması gibi… Nâzım Hikmet’in vatandaşlığının iadesi kararı da, bu özür kervanında yerini almıştır. AKP hükümeti, samimi değildir. Din istismarcılığının yolsuzluklarla ayaklarına dolanmasından sonra, bu defa demokratikleşme istismarcılığına soyunmuşlardır."" dedi.‘KÜLTÜR-SANAT YOZLAŞTIRILDI’

Kültür sanatın pazarlanmasına ve toplumda gerici algının yaratılmasına ilişkin sözlere de yer verilen açıklamada ‘Vatandaşlık iadesi kararını, kültür-sanat yaşamının sermaye çevrelerine meze edilmesinin önüne geçilmesi de takip edecek midir? Sanatçılarımızın sponsor bataklığından kurtulmasına imkan verecek midir? Kapatılan ve yağmalanan müzeler, kütüphaneler, senfoni orkestraları, tiyatro salonları, yeniden kamunun hizmetine sunulacak mıdır? Nâzım’ın sözleriyle “kitaba hasret” halkımız, eşit ve parasız eğitim olanaklarına kavuşacak mıdır? Yine Nâzım’ın sözleriyle, “yobazın karanlığını”, “yabancının roketini”, “paranın saltanatını” bu topraklardan silmeye doğru devam edecek midir?’ denildi.

Açıklamada ayrıca muhaliflikleri ve sanata olan etkileriyle bilinen sinemanın usta yönetmeni ve oyuncusu Yılmaz Güney ve halk müziği ve protest müziğin önemli ismi Sümeyra Çakır’ın vatandaşlığının idaesine ilişkin olarak ‘’Bu kararın ardından 12 Eylül’ün vatandaşlıktan çıkardığı övünç kaynağımız Yılmaz Güney’e de vatandaşlığı iade edilecek midir? Bu toprakların en güzel seslerinden biri olan Sümeyra Çakır’ın vatandaşlığı da iade edilecek midir?’’ denildi.NE OLMUŞTU

2006 Nisanı’nda Abdülkadir Aksu, İçişleri Bakanı olarak Nazım Hikmet’in vatandaşlığının geri verilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “şahsın kendisinin başvurusunun gerektiği”ni ifade etmiş ve kamuoyundan çokça tepki toplamıştı. Ancak geçen gün Cemil Çiçek konuya ilişkin aksi bir açıklama yaparak nazım hikmetin vatandaşlığının iadesine ilişkin süreci başlatmaya yönelik adım atacaklarını belirtmişti.***

Vatan Haini

"Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.

Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi Hikmet.

Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ."

Bir Ankara gazetesinde çıktı bunlar, üç sütun üstüne, kapkara haykıran puntolarla,

bir Ankara gazetesinde, fotoğrafı yanında Amiral Vilyamson"un

66 santimetre karede gülüyor, ağzı kulaklarında, Amerikan amirali

Amerika, bütçemize 120 milyon lira hibe etti, 120 milyon lira.

"Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi Hikmet

Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ."Evet, vatan hainiyim, siz vatanperverseniz, siz yurtseverseniz, ben yurt

hainiyim, ben vatan hainiyim.

Vatan çiftliklerinizse,

kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,

vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,

vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,

fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,

vatan tırnaklarıysa ağalarınızın,

vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,

ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,

vatan, Amerikan üsleri, Amerikan bombası, Amerikan donanması topuysa,

vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,

ben vatan hainiyim.

Yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla :

Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.***

‘Karışık duygular içindeyim‘

Nazım Hikmet"in Türkiye"den kaçmasına yardımcı olan arkadaşlarından oyun yazarı ve gazeteci Refik Erduran, ünlü şaire Türk vatandaşlığının iadesi kararını değerlendirirken, ""Sevinç içinde olmam beklenir ama karışık duygular içindeyim doğrusunu isterseniz. Bu sevincime büyük bir utanç duygusu karışıyor. "Neden Türkiye bu durumlara düşürüldü?" sorusu kafamda zonkluyor"" dedi

__________________
SENI ANLAMAK YASMAKTIR
SENI YASAMAK
AMANSIZLIGA KAVGA VE POSTAL SESLERI ARASINDA
DIRENGENLIGE DURMAKTIR
SENI BILMEK YASAMI BILMEK
SILAH OMZUNDA TOPRAGA DUSMEKTIR
SENI ANLATMAK EYLULU GUNLERI GECMISE YOLAMAKTIR`BANA MAVI ETIKETLI BIR RAKI GETIR
DIYARBAKIR’DAN BIR AVUC TOPRAK
BİTLİS’TEN BIR TUTAM TÜTÜN
AVUCLARINDAN İÇECEGİM
BIR TAS SU GETIR MUNZUR’DAN
BANA ISTANUL’DAN BIRAZ LODOS
MALATYA’DAN SARI KAYISILAR GETIR
BANA KENDINIDE GETIR MEMLEKETIMDEN
SENINLE BIRLIKTE GETIR MEMLEKETIMI
..
  Alıntı ile Cevapla
Yandaki üye(ler) bu mesajindan dolayi HAWIN_ZEL üyemize tesekkür ettiler
navid72 (11-01-2019)
Eski 03-05-2019, 23:11   #2
Can Dost
Üyelik Tarihi: Mar 2018
Bulunduğu Yer: Mühlacker
Mesajlar: 241
Tesekkür: 7
5 mesajina 5 kez tesekkür edildi
 ali bey isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)
Tanımlı

emeğin için teşekkürler

  Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
nazım, oluyor, türk, vatandaşı, yeniden

Konu Seçenekleri Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş arama yap
Modları Göster

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:51 .
Telif Hakları vBulletin v3.8.4 © 2000-2024, ve
Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.

Modified by HAKANDOST

eXTReMe Tracker
Valid XHTML 1.0 Transitional


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1